Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Życzliwymi bądźmy (por. Dz 28,2) – pod takim hasłem rozpoczął się dzisiaj Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2020. Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Malty.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Nie zapomnijmy o modlitwie za jedność chrześcijan, szczególnie w tym tygodniu.

Nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2020 odbędzie się w czwartek 23 stycznia o godz. 18.00 w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Warszawie, pl. Małachowskiego 1. Kazanie wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego.

Tematy poszczególnych dni
  • Dzień 1: Pojednanie: wyrzuć ładunek za burtę
  • Dzień 2: Oświecenie: znajdź i ukaż światło Chrystusa
  • Dzień 3: Nadzieja: nikt z was nie zginie
  • Dzień 4: Zaufanie: nie bój się, wierz
  • Dzień 5: Pokrzepienie: połam chleb na drogę
  • Dzień 6: Gościnność: okaż życzliwość
  • Dzień 7: Nawrócenie: przemień serce i umysł
  • Dzień 8: Hojność: przyjmij i daj

MODLITWY ŚW. JANA PAWŁA II O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN

Maryjo, która jesteś pierwszą służebnicą jedności Chrystusowego Ciała ukształtowanego pod Twoim macierzyńskim sercem, pomóż nam.

Pomóż nam, pomóż wszystkim wiernym, którzy tak boleśnie odczuwają dramat dziejowych podziałów chrześcijaństwa, odnajdywać wytrwale drogę do jedności Ciała Chrystusa poprzez bezwzględną wierność Duchowi Prawdy i Miłości, który został im dany za cenę Krzyża i Śmierci Twojego Syna. Amen.

Boże, Ojcze Pana naszego, Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela, dozwól, abyśmy uświadamiali sobie wielkie niebezpieczeństwa, w jakich pogrążają nas nieszczęsne podziały. Spraw, aby znikła wszelka nienawiść, wszelkie przesądy, wszystko, co może nam stawiać przeszkody na drodze do zjednoczenia i Bożej zgody. Jak jest tylko jedno Ciało i jeden Duch i jedna nadzieja, którą otrzymaliśmy, jak jest jeden Pan, jeden chrzest, jedna wiara, jeden Bóg i Ojciec wszystkich, tak też spraw, abyśmy mogli żyć zjednoczeni świętymi węzłami prawdy i pokoju, wiary i miłości i jedną myślą oraz jednym głosem mogli wychwalać Ciebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.