Start Kapliczki i krzyże Opis

Bieniewo Parcela, kapliczka Matki Bożej

Fundatorzy: Augustyn i Kazimiera z Masłowskich Higersbergebowie, dziedzice Bieniewa.
Czas powstania: 4 marca 1826 r.
Kapliczką opiekują się: p. Maria Bogucka z Paprotni oraz pp. Alicja, Mirosław i Aldona Kucharscy.

Bieniewo Wieś, kapliczka Matki Bożej

Kapliczka powstała w 1940 r. w dowód pamięci prowadzenia gospodarki we wsi Bieniewo.
Fundatorami byli małżonkowie Józef i Magdalena Pietrzakowie.
Renowacji kapliczki w 1997 r. dokonali pp. Maria i Witold Król.
Kwiatami opiekuje się p. Halina Pietrzak.
Coroczne majówki prowadzone są przez Koło Żywego Różańca pod przewodnictwem p. Ireny Mosek.

Cholewy, kapliczka Matki Bożej

Kapliczka Matki Bożej znajduje się na Cholewach przy posesji numer 19D.
Czas powstania:
Opiekunami kapliczki są:

Cholewy, krzyż misyjny

Krzyż misyjny na Cholewach stoi przy posiadłości numer 10.
Pochodzi on z 1987 roku.
Krzyżem opiekuje się p. Dariusz Wituski.

Cholewy, figura św. Jana Nepomucena

Figura św. Jana Nepomucena znajduje się na posesji Ryszarda Sot, syna Ireny.
Pochodzi sprzed II wojny światowej. Została zakupiona od Jana Chruścińskiego z Warszawy i przywieziona Utratą w łodzi. Figura była malowana: biała komża, czerwona szata, czarny biret.

Cholewy, kapliczka Matki Bożej

Kapliczka została ufundowana przez pp. Tomasza i Józefę Wituskich w 1931 r.

Gawartowa Wola, figurka Matki Bożej

Gawartowa Wola, krzyż misyjny

Krzyż misyjny stoi przy posesji numer 15.
Opiekują się nim: p. Lidia Izydorzak i p. Zofia Wojciewska.

Izbiska, kapliczka Matki Bożej

Kapliczka znajduje się przy posesji numer 2.
Została zbudowana przez p. Antoniego Włodarczyka w 1922 r. jako podziękowanie za ocalenie życia z rąk Niemców w 1918 r. Okupanci żądali od niego pieniędzy, a ponieważ nie miał – chcieli go rozstrzelać. W tym czasie modlił się do Matki Bożej i wierzył, że to Jej zawdzięcza swoje ocalenie. Dokumenty potwierdzające te fakty zostały zamurowane w postumencie figurki.
Od czasu postawienia nie była ona przebudowywana. Został jedynie wzmocniony postument, a kapliczka odmalowana. Pierwotnie płaszcz Matki Bożej był niebieski – obecnie jest biały, litery były złote – są brązowe.
Kapliczką opiekują się pp. Halina i Jerzy Włodarczykowie wraz z córką Elżbietą Zimny.

Lisice, kapliczka Matki Bożej

Kapliczka Matki Bożej znajduje się w Lisicach przy posesji numer 4.
W powstałej w 1923 r. kapliczce umieszczona była figura Matki Bożej Różańcowej. Obecna kapliczka pochodzi z 1989 r. i stoi na miejscu poprzedniej, zburzonej przez wandali. Umieszczona jest w niej figura Matki Bożej Niepokalanej.
Kapliczką opiekują się: pp. Krystyna i Czesław Gasikowie oraz p. Elżbieta Pietrzak.

Lisice, kapliczka Matki Bożej

Kapliczka Matki Bożej znajduje się w Lisicach przy posesji numer 9.

Maszna, figurka Matki Bożej

Figurka znajduje się na posesji numer 21.

Maszna, kapliczka Matki Bożej

Kapliczka znajduje się przy posesji numer 35.
W tym miejscu początkowo, po II wojnie światowej, był ołowiany Chrystus na drewnianym krzyżu umieszczony na akacji. Pod spodem wisiał obraz Matki Bożej, który był bardzo zniszczony i został spalony.
W 2004 r. p. Grzegorz Szymańczak wymienił krzyż na mosiężny. Około 2010 r. pod krzyżem umieszczono figurkę Matki Bożej z Cudownego Medalika.
Nowy wygląd kapliczki wykonali p. Grzegorz Szymańczak i p. Kazimierz Koszelak. Kapliczkę poświęcił ks. proboszcz Mieczysław Mackiewicz.
Kapliczką opiekuje się p. Marianna Sieczkowska, fundatorka.

Maszna, krzyż

Nowa Górna, kapliczka Matki Bożej

Kapliczka znajduje się naprzeciwko posesji numer 3 i 5.
Umieszczono w niej figurkę Matki Bożej Niepokalanej.
Kapliczką opiekują się: pp. Kołpaczyńscy oraz p. Łukasz Kowalewski.

Nowy Łuszczewek, kapliczka Matki Bożej

Nowy Łuszczewek

Pawłowice, kapliczka Matki Bożej

Kapliczka została zbudowana przed II wojną światową. Około 1982 r. została obrócona o 180 stopni, gdyż dawniej inaczej przebiegała droga i most. Podczas tych prac przewróciła się, a następnie została wyremontowana. Około 2010 r. skradzione zostały dwie figurki: św. Jadwigi i św. Jana. W 2019 roku w miejsce skradzinych zostały zakupione i poświęcone figury: św. o Pio i św. Franciszka.
Kapliczką opiekują się: p. Jadwiga Sikora, p. Urszula Brogowicz, p. Jadwiga Szczepańska, p. Bogusława Kwiatkowska, p. Maria Biegańska, p. Elżbieta Płażewska i p. Maria Jachimowicz.

Pawłowice, figurka Matki Bożej

Pierwsza kapliczka w tym  miejscu została zbudowana w latach 30. XX wieku. Była to metalowa figurka Matki Bożej na cokole.
Obecną figurkę Matki Bożej Niepokalanje postawiono około 2005 r.

Pawłowice, krzyż

Krzyż znajduje się przy posesji państwa Marii i Ryszarda Puczyńskich w Pawłowicach.
Został postawiony dla upamiętnienia kanonizacji św. Jana Pawła II i poświęcony następnego dnia, 28 czerwca 2014 r., przez ks. proboszcza Jarosława Wojcieskiego.
Na poziomej belce krzyża wyryte zostały słowa św. Jana Pawła II „BROŃCIE KRZYŻA”, wypowiedziane pod Wielką Krokwią w Zakopanem 6 czerwca 1997 r.
Fundatorami i opiekunami krzyża są: pp. Maria i Ryszard Puczyńscy.

Pawłowice, kapliczka Matki Bożej

Kapliczka znajduje się przy posesji numer 33.

Podkampinos, figurka Matki Bożej

Figurka Matki Bożej znajduje się w Podkampinosie przy posesji numer 5.
Na murowanym cokole stoi figura Matki Bożej z Niepokalanowa.
Stoi ona w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się kamienna kapliczka z krzyżem, postawiona przez dawnego dziedzica.
Czas powstania: około roku 2000.
Opiekunami kapliczki są:

Prusy, figura Pana Jezusa

Prusy, figurka Matki Bożej

Prusy, krzyż

Seroki, kapliczka Matki Bożej

Kapliczka znajduje się przy ul. Nadrzecznej 6.
Została zbudowana w latach 70. XX wieku z inicjatywy Wiktorii Kurek.
Początkowo był w niej umieszczony obraz Matki Bożej Częstochowskiej, obecnie jest figura Matki Bożej Miłosierdzia.
Kapliczką opiekuje się p. Hanna Czajkowska, córka Wiktorii Kurek.

Stelmachowo, krzyż