Nie żyje papież senior Benedykt XVI

– Benedykt XVI zmarł dzisiaj o godz. 9.34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie – poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Miał 95 lat. Pogrzeb papieża seniora odbędzie się w czwartek 5 stycznia pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka na placu św. Piotra w Watykanie.

„Z żalem zawiadamiam, że dziś o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI” – poinformował Matteo Bruni, dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

Msza św. pogrzebowa Benedykta XVI odbędzie się w czwartek 5 stycznia o godz. 9:30 na placu św. Piotra, przewodniczyć jej będzie papież Franciszek.

W poniedziałek 2 stycznia ciało zmarłego papieża seniora zostanie wystawione w bazylice watykańskiej.

Joseph Ratzinger urodził się w Marktl am Inn w Niemczech 16 kwietnia 1927 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1951 roku wraz ze swoim bratem, Georgem.
25 marca 1977 roku papież Paweł VI mianował ks. Josepha Ratzingera arcybiskupem Monachium i Fryzyngi, który jako swoją dewizę biskupią wybrał słowa: „współpracownik prawdy”. Niedługo później, 27 czerwca został kardynałem.
Cztery lata później, w 1981 roku Jan Paweł II powierzył kard. Ratzingerowi urząd prefekta Kongregacji Nauki Wiary.
Kardynał Ratzinger przewodniczył uroczystościom pogrzebowym Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku, a od 18 kwietnia kierował obradami konklawe, które wybierało nowego papieża.
19 kwietnia 2005 roku kolegium kardynałów wybrało kard. Ratzingera na 265. papieża, który przybrał imię Benedykt XVI.
W czasie pontyfikatu Benedykt XVI napisał trzy encykliki: „Deus caritas est” („Bóg jest miłością”) z 2006 roku, „Spe salvi” („W nadziei zbawieni”) z 2007 roku i „Caritas in veritate” („Miłość w prawdzie”) z 2009 roku.
Benedykt XVI pielgrzymował do Polski w maju 2006 roku. Odwiedził wówczas miejsca związane ze swoim poprzednikiem Janem Pawłem II – Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków, Oświęcim.
Po ośmiu latach pontyfikatu, 11 lutego 2013 roku Benedykt XVI ogłosił rezygnację z urzędu papieskiego.
Jako papież senior Benedykt XVI mieszkał w klasztorze Matter Ecclesiae na terenie Ogrodów Watykańskich. W kwietniu skończył 95 lat.