Dzień Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią

Słowenia zmaga się obecnie ze skutkami katastrofalnych powodzi. W odpowiedzi na apel Przewodniczącego KEP abp Stanisława Gądeckiego, w kościołach Archidiecezji Warszawskiej będzie prowadzona zbiórka do puszek na pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi.

15 sierpnia Dzień Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował apel, w którym prosi, aby w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny modlić się za poszkodowanych w powodzi w Słowenii.

„Od kilku dni Słowenia zmaga się ze skutkami jednej z największych powodzi ostatnich dekad. Po wodą znalazło się dwie trzecie kraju, a straty szacowane są na setki milionów euro” – zaznacza abp Gądecki. Podkreśla, że już po pierwszych doniesieniach o skali kataklizmu, „Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska – pospieszył z pomocą poszkodowanym. Docierają do nas jednak dalsze prośby o wsparcie”.

Jak dodaje, „mając na uwadze rozmiar zniszczeń i odpowiadając na prośby o pomoc, pragnę zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 15 sierpnia był Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią”. Przewodniczący KEP apeluje, aby tego dnia, w uroczystość Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny pamiętać w modlitwie o wszystkich poszkodowanych, „prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne, niezbędne w walce ze skutkami powodzi”.

„Proszę, aby tego dnia, podczas wszystkich Mszy świętych modlić się w intencji poszkodowanych, a przed kościołami zorganizować zbiórkę funduszy, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym” – zaapelował przewodniczący KEP.

W odpowiedzi na ten apel, we wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej, po mszach św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP będzie przeprowadzona zbiórka do puszek środków finansowych, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane poszkodowanym skutkami powodzi w Słowenii.

Słowenia od kilkunastu dni zmaga się z obfitymi obadam deszczu, które spowodowały katastrofalną w skutkach powódź. Wiele miejsc jest wciąż zalanych, infrastruktura drogowa uległa znacznemu zniszczeniu.

Ambasada RP w tym kraju apeluje o omijanie terytorium Słowenii. „Sytuacja na słoweńskich drogach jest nieprzewidywalna ze względu na powódź i trwające wciąż intensywne opady” – podkreślono w komunikacie.