Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie obchodzony w II niedzielę Adwentu, przypadającą w tym roku 10 grudnia. Tego dnia we wszystkich kościołach w Polsce zostanie zorganizowana zbiórka do puszek na ten cel.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie działa przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Fundusze zebrane przez organizację służą pomocą Kościołowi w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, m.in na Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii, Ukrainie, Rosji, Mołdawii, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji, Uzbekistanie i Gruzji.

– Ta pomoc jest ponad podziałami, chodzi o człowieka potrzebującego – powiedział ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, podczas konferencji zorganizowanej w Warszawie przez biuro prasowe Episkopatu Polski. Druga niedziela Adwentu jest tradycyjnie Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, w tym roku pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie obchodzony będzie w tym roku 10 grudnia po raz 24. Został zainicjowany w 2000 roku, aby wesprzeć duchowo i materialnie wspólnoty Kościoła katolickiego za naszą wschodnią granicą, przede wszystkim na terenie dawnego ZSRR, na Białorusi i Ukrainie, w państwach bałtyckich, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego, ale też krajów Kaukazu i Azji Środkowo-Wschodniej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany w 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Mimo trudnego roku Zespołowi Pomocy Kościołowi na Wschodzie udało się udzielić pomocy w 2023 r. na kwotę przeszło 3 mln 11 tys. złotych, co jest wynikiem rekordowym. Ponad połowa tej sumy została skierowana na Ukrainę (ponad 1 mln 616 tys. zł), głównie na pomoc charytatywną.

Więcej informacji: https://www.ekai.pl