Start Duszpasterstwo Ruch Światło-Życie

Ruch Światło-Życie

Spotkania: piątki, godz. 19.00 na plebani

Opiekun wspólnoty: ks. Proboszcz

Czym jest Ruch Światło-Życie?

Ruch Światło-Życie (Oaza) jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz małżeństwa w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół.

Poprzez odpowiednią formację dla każdej z tych grup, Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnotę wspólnot.

Znakiem Ruchu Światło-Życie jest sym-bol i słowa ΦΩΣ ΖΩΗ (czyt. fos-dzoe) – greckie słowa „światło” i „życie”, krzyżujące się na literze „omega”, która jest jednym z symboli Ducha Świętego, ułożone są w kształt krzyża. Popularna nazwa tego symbolu to foska.

Struktura Ruchu jest zgodna ze strukturą Kościoła. Parafialna wspólnota oazowa dzieli się na mniejsze grupy formacyjne. Wspólnoty Ruchu utrzymują ze sobą łączność spotykając się na Dniach Wspólnoty.

Odpowiedzialność za całość Ruchu sprawuje Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie. Na szczeblu kraju, diecezji i parafii odpowiedzialność pełnią moderatorzy krajowi, diecezjalni i parafialni. Każdy moderator pełni swą posługę wraz z zespołem diakonii. Odpowiedzialność za Ruch podejmują osoby świeckie, jak i duchowne.

Kapłani w Ruchu pełnią rolę moderatorów. Spoczywa na nich odpowiedzialność za duchową formację uczestników Ruchu i pozostawanie w jedności z Kościołem powszechnym.

Początki historii Ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w 1954 r. Ruch Światło-Życie rozwinął się z rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową (oaz). Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą „Ruch oazowy”, „Ruch Żywego Kościoła”.

Założycielem Ruchu i pierwszym mode-ratorem krajowym był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (24 III 1921 – 27 II 1987).