Start Nabożeństwa

Droga Krzyżowa

W czasie nabożeństwa Drogi Krzyżowej wierni idą tą samą drogą, którą Jezus przebył w czasie ostatnich dni swego ziemskiego życia: od Góry Oliwnej, gdzie w ogrodzie zwanym Getsemani począł się lękać, aż do Góry Kalwarii, gdzie był ukrzyżowany i do ogrodu, w którym został pochowany w skale.

Świadectwem umiłowania tego nabożeństwa przez chrześcijan są liczne Drogi Krzyżowe w kościołach, w sanktuariach, na dziedzińcach klasztornych, a także na powietrzu.

Droga Krzyżowa jest syntezą wyrazów pobożności wprowadzonych w średniowieczu, np.: pielgrzymki do Ziemi Świętej, w czasie których wierni nawiedzają miejsca męki Pańskiej; nabożeństwo do „upadków Chrystusa” pod ciężarem krzyża; nabożeństwo do „bolesnych dróg Chrystusa”, które polega na procesyjnym przechodzeniu z jednego kościoła do drugiego na pamiątkę drogi, którą przebył Jezus w czasie swojej męki; nabożeństwo do „stacji Chrystusa”, tzn. do tych momentów, w których Jezus przystaje na drodze prowadzącej na Kalwarię zatrzymywany przez katów, wyczerpany trudem lub nawiązuje dialog z ludźmi, którzy towarzyszą Jego męce.

W aktualnej formie, czego dowodzą świadectwa z XVII w., Droga Krzyżowa zatwierdzona przez Stolicę Apostolską i ubogacona odpustami liczy 14 stacji.

Droga Krzyżowa jest drogą wytyczoną przez Ducha Św., Boski Ogień, który płonął w sercu Chrystusa i zaprowadził Go na Kalwarię; jest drogą umiłowaną przez Kościół, który przechował żywą pamięć o słowach i wydarzeniach ostatnich dni swego Oblubieńca i Pana.

W nabożeństwie widoczny jest wpływ charakterystycznych dla duchowości chrześcijańskiej wyrazów pobożności, którymi są: rozumienie życia jako drogi i pielgrzymowania; jako przejścia z ziemskiego wygnania do niebieskiej ojczyzny przez misterium krzyża; pragnienie wiernego naśladowania męki Chrystusa; potrzeba naśladowania Mis-trza w dźwiganiu własnego krzyża.   

Droga Krzyżowa jest nabożeństwem szczególnie odpowiednim dla okresu Wielkiego Postu. Jej treść stanowi męka Chrystusa, która przygotowuje nas do pełnego wiary i nadziei oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa.

Zobacz: Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane jest w piątki, po wieczornej Mszy św.


Drukuj stronę WsteczOK
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.