Wysoki kontrast Domyślny kontrast

Maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. Nabożeństwa majowe, tzw. majówki odprawiane w kościołach i przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach stanowią piękną polską tradycję.  

Główną częścią nabożeństwa jest Litania Loretańska, powstała prawdopodobnie w XII w. we Francji. Nazwa Litanii pochodzi od Loreto, miasta położonego w środkowych Włoszech. Wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 r. papież Sykstus V.

Litanię Loretańską odmawianą w Polsce charakteryzuje dodatkowe wezwanie. W okresie międzywojennym, po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (obchodzone 3 maja), za zgodą papieża Piusa XI, do Litanii dołączono wezwanie „Królowo Polski”.

W Polsce pierwsze odnotowane nabożeństwa majowe zostały wprowadzone w 1838 r. przez jezuitów w Tarnopolu. W połowie XIX w. majówki odprawiane były w wielu miastach, m.in. w Warszawie w kościele Św. Krzyża, w Krakowie, Płocku, Toruniu, Nowym Sączu, Lwowie i Włocławku.

 

Nabożeństwo majowe odprawiane jest
w poniedziałki i od środy do piątku po Mszy św. o godz. 18.00,
we wtorki i w soboty po Mszy św. o godz. 8.00,
w niedziele naprzemiennie po Mszy św. o godz. 9.00 lub 11.30.

Zobacz również

Nabożeństwo czerwcowe

Nabożeństwo różańcowe

Gorzkie Żale

Droga Krzyżowa

Nabożeństwo Pierwszych Piątków Miesiąca

Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Używamy Cookies - Więcej

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami. Zapisz się na newsletter!