Maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. Nabożeństwa majowe, tzw. majówki odprawiane w kościołach i przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach stanowią piękną polską tradycję.
Główną częścią nabożeństwa jest LITANIA LORETAŃSKA, powstała prawdopodobnie w XII w. we Francji. Nazwa litanii pochodzi od Loreto, miasta położonego w środkowych Włoszech. Wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 r. papież Sykstus V.
Litanię Loretańską odmawianą w Polsce charakteryzuje dodatkowe wezwanie. W okresie międzywojennym, po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (obchodzone 3 maja), za zgodą papieża Piusa XI, do litanii dołączono wezwanie „Królowo Polski”.
W Polsce pierwsze odnotowane nabożeństwa majowe zostały wprowadzone w 1838 r. przez jezuitów w Tarnopolu. W połowie XIX w. majówki odprawiane były w wielu miastach, m.in. w Warszawie w kościele pw. Świętego Krzyża, w Krakowie, Płocku, Toruniu, Nowym Sączu, Lwowie i Włocławku.
Nabożeństwo majowe odprawiane jest
w poniedziałki i od środy do piątku po Mszy św. o godz. 18.00,
we wtorki i w soboty po Mszy św. o godz. 8.00,
w niedziele naprzemiennie po Mszy św. o godz. 9.00 lub 11.30.