Wysoki kontrast Domyślny kontrast



Już po raz 31. na świątecznych stołach zapłoną świece Caritas, wspierając jedną z najstarszych akcji Caritas – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To wyjątkowa inicjatywa, która łączy w sobie tradycję, wiarę i zaangażowanie społeczne.

WDPD dla tysięcy dzieci w kraju…

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to najbardziej znana i najdłużej trwająca akcja Caritas w Polsce. Środki pozyskane z dystrybucji świec przeznaczamy na pomoc dzieciom z najuboższych rodzin w Polsce. Ponad 50 mln świec udało się rozprowadzić w ciągu tych trzech dekad trwania projektu – mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca Dyrektora Caritas Polska.

W akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom włączają się wszystkie diecezje w Polsce i dzięki partnerskiej współpracy z diecezjalnymi Caritas świąteczne świece są dystrybuowane w 10 tysiącach parafii, na terenie całego kraju. Zaangażowanie ludzi i popularność akcji przekładają się na skalę pomocy udzielanej dzieciom. Środki z dystrybucji świec Caritas przeznaczane są przede wszystkim na krajowe programy pomocowe w ramach projektu Caritas Dzieciom. Caritas Dzieciom, to kompleksowy, oparty na wieloletnich doświadczeniach projekt wsparcia dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Obejmuje m.in. organizację letniego wypoczynku, wsparcie edukacyjne i rozwojowe oraz codzienną opiekę w placówkach świetlicowych, do których przychodzą m.in. dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

W ramach Caritas Dzieciom organizowane są między innymi:
- Wakacyjna Akcja Caritas, czyli kolonie i półkolonie dla dzieci i młodzieży z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. W 2024 roku z letniego wypoczynku skorzystało łącznie ponad 18 tysięcy dzieci.
- Programy stypendialne Skrzydła i Dwa Talenty dla dzieci uzdolnionych i potrzebujących wsparcia materialnego. Celem tych programów jest wyrównywanie szans edukacyjnych oraz umożliwienie dzieciom i młodzieży rozwijania zainteresowań i pasji. W roku 2023 wsparcie takie otrzymało blisko 800 dzieci.
- Coroczna akcja Tornister Pełen Uśmiechu, w ramach której dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia otrzymują plecaki z kompletną wyprawką szkolną. W roku 2023 wyprawki otrzymało 4,5 tysiąca najmłodszych.
- Poza programami środki z WDPD wspomagają również codzienną działalność ok. 500 placówek prowadzonych przez Caritas diecezjalne: świetlic socjoterapeutycznych, domów dziecka, domów samotnej matki i hospicjów dla dzieci. Każda diecezjalna Caritas niezależnie decyduje o tym, jak rozdysponuje środki pozyskane z dystrybucji świec. Dzięki temu pomoc jest dostosowana do potrzeb dzieci w regionach całego kraju i służy rozwiązywaniu konkretnych problemów najmłodszych.

…i za granicą

Świeca Caritas to także symbol solidarności międzynarodowej. Od 1996 roku część środków z akcji WDPD przeznaczana jest także na pomoc dzieciom żyjącym w najuboższych regionach świata. Dzięki ofiarności Polaków w ubiegłych latach udało się m.in. odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo, zniszczoną na skutek działań wojennych, zorganizować dożywianie dzieci w dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli, wesprzeć budowę przedszkola dla ok. 180 dzieci z rodzin zamieszkujących najbiedniejsze dzielnice Jaunde w Kamerunie czy dofinansować dożywianie dzieci na Madagaskarze i w Burkina Faso. W 2023 roku 10 groszy z każdej świecy Caritas Polska przeznaczyła na dofinansowanie programów żywnościowych dla dzieci z Etiopii, gdzie głodu doświadcza niemal co czwarta osoba.

Dzieło, które łączy

Płomień każdej Świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapalonej na świątecznym stole daje szansę na lepszą przyszłość dzieciom i przypomina, że 2 tysiące lat temu narodził się Chrystus jako znak miłości, braterstwa i pokoju – mówi ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS, podkreślając, że Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom od 25 lat ma charakter ekumeniczny. Od 2000 roku oprócz katolickiej Caritas w akcji WDPD od lat uczestniczą organizacje charytatywne innych Kościołów chrześcijańskich – Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Płomień świecy to dar serca, który zmienia życie wielu osób, przynosi nadzieję i miłość. W chorobie i nieszczęściu najważniejsza jest pomoc, bliskość drugiego człowieka. Im więcej światła, tym więcej nadziei – podsumowuje Wanda Falk, dyrektor generalny Diakonii Polskiej.


Światło z Betlejem

W adwentowej akcji swój udział mają również harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, dzięki którym Betlejemskie Światło Pokoju trafia do tysięcy domów i instytucji w całym kraju. Polscy harcerze odbierają płomień od słowackich skautów od 1991 roku, a od 1994 roku włączają się w akcję WDPD. Moment odebrania płomienia, który dotarł do Europy prosto z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, zawsze jest bardzo emocjonujący i wymaga przygotowania logistycznego. W tym roku uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbędzie 15 grudnia. Następnie harcerze zaniosą płomień do miejsc opieki, instytucji, a także do kościołów, z których każdy będzie mógł w Wigilię sam odebrać płomień i przynieść do swojego domu.
 

Zobacz również

OTO JA SŁUŻEBNICA PAŃSKA

OCZEKIWANIE NA POWTÓRNE PRZYJŚCIE CHRYSTUSA

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

KRÓLESTWO PRAWDY

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Orędzie na VIII Światowy Dzień Ubogich

SĄD OSTATECZNY

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

MĄDROŚĆ EWANGELII

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

PIERWSZE I DRUGIE PRZYKAZANIE

Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca

Używamy Cookies - Więcej

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami. Zapisz się na newsletter!