Wysoki kontrast Domyślny kontrast

Dlaczego katolik nie może świętować Halloween? Czy to katolicka przesada, czy ochrona przed realnym zagrożeniem? Gośćmi Tematu Dnia byli Patrycja Hurlak, aktorka i ks. dr hab. Robert Skrzypczak, którzy w rozmowie z Magdą Korzeniewską ostrzegali przed zabawą w „święto demona”.

– Halloween to pogański przejaw życia. To jest przykład tego, że pogaństwo przedziera się w nasze życie. Pogaństwo to nie ateizm, to religijność. Jest to ulubiony klimat demona. Demon to ktoś, kto lubi przebywać na nabożeństwach, słuchać pieśni i przeszkadzał Jezusowi w synagogach – mówił ks. dr hab Robert Skrzypczak.

– Tam, gdzie człowiek wystawia się na demona, można odczuć jego działanie – podkreślał duchowny.

Z kolei Patrycja Hurlak podzieliła się historią swojego życia: – Zajmowałam się okultyzmem, ale nie miałam pojęcia, że jest w tym cokolwiek złego. Bawiłam się w Halloween nie mając pojęcia, że to jest największe święto satanistów. Nikt nie uświadomił mi tego, że symbolika wydrążonej dyni wystawionej przed dom, jest symboliką bardzo konkretną,to nie zabawa, to symbolika, która świadczy, że oddaje mój dom pod opiekę demonom i złym duchom i oddaje im cześć – wyjaśniała Hurlak. – Jest to czczenie szatana – zaznaczyła aktorka.

„Halloween jest świętem z gruntu antychrześcijańskim” – przestrzega abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych. Metropolita łódzki podkreśla, że nie powinny w nim uczestniczyć, nawet w formie zabawy, osoby wierzące. Dorośli zaś „powinni chronić dzieci i młodzież przed obrazami grozy i strachu związanymi z tym pseudoświętem”.

Metropolita łódzki zauważa w liście, że prawdy o świętych obcowaniu, odpuszczeniu grzechów, zmartwychwstaniu ciał i żywocie wiecznym od początku „spotykały się z ogromnym oporem ze strony pogan”. „Świat pogański wolał okrutnie prześladować chrześcijan, niż przyjąć prawdę o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, który wszystkim ludziom przyniósł nadzieję życia wiecznego” – ocenia abp Jędraszewski.

Dopiero po edykcie mediolańskim (313 r.) chrześcijanie mogli bez represji głosić prawdy wiary. „Tymczasem obecnie, dokładnie 1700 lat od ogłoszenia tego edyktu, mamy do czynienia w świecie zachodnim, w tym także i w Polsce, z wyraźnym nawrotem pogańskich praktyk, między innymi w postaci propagowanego w wielu szkołach, a nawet przedszkolach, tak zwanego 'święta Halloween'” – zauważa biskup łódzki.

„Należy w pełni uświadomić sobie fakt, że swymi korzeniami 'Halloween' sięga do pogańskich obchodów święta duchów i celtyckiego boga śmierci. Jest zatem świętem z gruntu antychrześcijańskim” – przestrzega abp Jędraszewski. W związku z tym osoby wierzące „nie powinny w nim uczestniczyć, nawet w formie zabawy”, a rodzice i wychowawcy „powinni chronić dzieci i młodzież przed obrazami grozy i strachu związanymi z tym pseudoświętem”.

Metropolita łódzki podkreśla, że nie ma wątpliwości, iż „wprowadzanie dzieci i młodzieży, a nawet i części dorosłych, w praktyki 'Halloween' jest niezgodne z nauką Kościoła” (par. 2126 i 2117 Katechizmu Kościoła Katolickiego). „Zdecydowanie krytyczne podejście do 'święta Halloween' jest tym bardziej niezbędne, że dla niektórych łączy się ono nawet z kultem szatana, ojca wszelkiego zła, grzechu i śmierci” – przypomina abp Jędraszewski.


Więcej artykułów na ten temat:
 
Halloween nie jest niewinną, beztroską zabawą, ale grozi otwarciem się na działanie złych duchów. Pamiętajmy, że diabeł nie żartuje! – przestrzegają egzorcyści diecezji płockiej w apelu dotyczącym obchodzenia inicjatywy pod nazwą „Halloween”.
 
Rzecznik episkopatu przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, który wskazał, że Halloween „promuje kulturę śmierci” oraz „popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości”.
 
Trzeba się tu liczyć z działaniem złego ducha. Trzeba zacząć od tego, że praktyki Celtów przejęli sataniści. Noc z 31 października na 1 listopada jest nocą ich różnego rodzaju obrzędów i praktyk mrożących krew w żyłach. Dochodzi nawet do tego, że na grobach składane są z ludzi ofiary albo dokonują się różnego rodzaju orgie seksualne. To są już bardzo niepokojące sytuacje. Natomiast szeroko rozpowszechniona praktyka Halloween staje się zasłoną dymną dla właśnie tych mrożących krew w żyłach sytuacji.
 
Najłatwiej jest takie treści przejmować poprzez dzieci, one są najmniej krytyczne, najbardziej chłoną tego rodzaju praktyki, bo są one dla nich atrakcyjne. Dzieci się najprędzej uzależniają i nie orientują się, co tak naprawdę się dzieje. Ostrzegamy też nie tylko przed Halloween, ale też np. przed Harrym Potterem czy tego rodzaju bohaterami i magią. Dziecko bardzo szybko chłonie tych bohaterów, którzy czynią nadzwyczajne rzeczy, a potem chce robić to samo i dość szybko wchodzi w niepożądaną więź ze złym duchem. Dzieciom najłatwiej stracić granicę między tym, co jest zabawą, a tym, co już nie jest zabawą, tylko praktyką o charakterze duchowym.

Zobacz również

BŁOGOSŁAWIONA, KTÓRA UWIERZYŁA

List pasterski nowego arcybiskupa metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa

JAN CHRZCICIEL JAKO NAUCZYCIEL I ŚWIADEK. ZAPOWIEDŹ NOWEGO CHRZTU

Arcybiskup Adrian Galbas SAC objął kanonicznie Archidiecezję Warszawską

Oby Kościół był jak ogień

Rekolekcje adwentowe

Słowo kard. Kazimierza Nycza przed ingresem do Archikatedry Warszawskiej owego arcybiskupa

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

OTO JA SŁUŻEBNICA PAŃSKA

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

OCZEKIWANIE NA POWTÓRNE PRZYJŚCIE CHRYSTUSA

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Używamy Cookies - Więcej

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami. Zapisz się na newsletter!