X Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach

Apel do kierowców i pieszych: „Bądźmy miłosierni na drodze!”

Każdego roku na drogach całego świata ginie prawie 2 mln ludzi, z czego w Europie 40 tysięcy, w Polsce około 3 tysięcy. Z danych wynika, że główną przyczyną śmierci na drogach są: brawura, nadmierna prędkość i nieprzestrzeganie podstawowych przepisów, co też powoduje, że w naszym kraju ginie szczególnie dużo pieszych!

Dlatego dziś w całym kraju modlimy się za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach i ulicach. Zabiegani na co dzień przy wypełnianiu obowiązków i załatwianiu różnych swoich spraw, nieczęsto mamy okazję do refleksji, że nasze uczestnictwo w ruchu drogowym ma również swój istotny wymiar religijny. Bowiem, wszystko to, co robimy na szosie, bądź na ulicy ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla naszego ludzkiego bytu, ale również dla losów, zdrowia i życia innych użytkowników drogi, czyli naszych bliźnich. Jako chrześcijanie, ludzie wiary winniśmy ich traktować jak Boże dzieci, z należytym szacunkiem, braterską miłością, szczerą troską i życzliwością, niezależnie od tego, czy kierujemy jakimś pojazdem czy przemieszczamy się pieszo.

Drodzy Siostry i Bracia, aby żyć zgodnie z nauką Jezusa naszego Mistrza, prosimy każdego z Was w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia: Bądź miłosierny na drodze! – Bądź chrześcijaninem także za kierownicą! Niech znikną z naszych dróg wszelkie przejawy agresji, lekkomyślność i lekceważenie zasad bezpieczeństwa; okazujmy cierpliwość wobec innych, opanujmy pokusę nadmiernej prędkości; przebaczajmy przewinienia innych użytkowników dróg!

Robiąc dziś rachunek sumienia z zachowania się na drogach i ulicach prośmy o Bożą pomoc i wstawiennictwo św. Krzysztofa oraz patrona naszych polskich dróg, św. Jana Pawła II. Modląc się, postanówmy sobie: od dziś będę godny imienia Chrystusowego ucznia także na drodze, w czym proszę o pomoc Aniołów Stróżów i świętych, aby nasze drogi były bezpieczne i poruszający się po nich kierowali się miłością do wszystkich kierowców, pieszych i rowerzystów.

Drodzy Siostry i Bracia! Niech modlitwa uwrażliwia nas wszystkich, byśmy zawsze na drodze przestrzegali przepisów ruchu i kierowali się rozsądkiem, miłością i odpowiedzialnością.

ks. dr Marian Midura
Krajowy Duszpasterz Kierowców