Warszawskie Laboratorium Wiary

Młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania obejrzy spektakl Teatru A „Życie jest większe od legend”. To widowisko upamiętniające osadzenie kard. Stefana Wyszyńskiego w Prudniku.

Szczegóły wyjazdu do Teatru ROMA u Księdza Proboszcza i podczas spotkania formacyjnego w niedzielę 27 września po Mszy św. o godz. 9.00.

Spektakl osnuty przede wszystkim na „Zapiskach więziennych” Prymasa (oraz dokumentach historycznych, uzupełniających kontekst wydarzeń z lat 50.) stara się nie tylko opowiadać losy wybitnego człowieka, ale również dopytywać o korzenie i tożsamość polskiego społeczeństwa.

Osadzenie w Prudniku koresponduje z bodaj najważniejszym okresem w życiu Prymasa, którego owocem były odnowione w 1955 r. Śluby Jasnogórskie, nawiązujące do ślubów złożonych przez króla Polski Jana Kazimierza we Lwowie w 1655 r. Wydarzenie z 1955 r., w zgodnej opinii historyków miało znacznie szersze, jak tylko religijne, znaczenie dla odnowy polskiego społeczeństwa. Owe wielkie wydarzenia znajdują swoje źródło w głębokich przemyśleniach Prymasa Wyszyńskiego, które dojrzewały między innymi w Prudniku.

Możliwość przygotowania spektaklu o Kardynale Wyszyńskim sprowokowała twórców do przygotowania widowiska o ludzkiej niezbywalnej potrzebie wolności, której (wydawałoby się – paradoksalnie) mimo związanych rąk i zakneblowanych ust nikt nam odebrać nie zdoła, jak długo pielęgnujemy wolność w sobie.

Obsada:

• Angelika Chirowska,
  • Małgorzata Grund-Bismor,
  • Magdalena Kocur,
  • Grażyna Styś,
  • Konrad Bilski,
  • Marek Stecko,
  • Leszek Styś

• Fragmenty tekstów z Zapisków więziennych czyta ks. Tadeusz Hryhorowicz
  • scenariusz i reżyseria na podstawie „Zapisków więziennych” Kardynała Stefana Wyszyńskiego: Leszek Styś
  • muzyka: Jacek Dzwonowski, Marcin Dzwonowski
  • scenografia: Leszek Styś; Marek Stecko; Teatr A