Start Aktualności

Parafialna pielgrzymka do Gniezna i na Lednicę

Parafialna pielgrzymka do Gniezna i na Lednicę, miejsc związanych z Chrztem Polski, odbędzie się 18 czerwca (sobota). Wyjazd spod kościoła o godz. 6.00.

Gniezno

Budowę katedry na Wzgórzu Lecha rozpoczęto w 1342 roku, tuż po powołaniu na stolicę arcybiskupią w Gnieźnie Jarosława Skotnickiego herbu Bogoria, człowieka światowego, wykształconego, bliskiego współpracownika króla Kazimierza Wielkiego. Inicjator przedsięwzięcia, abp Skotnickie, nie doczekał zakończenia budowy. W 1374 roku, ze względu na postępującą ślepotę i sędziwy wiek (ukończył 98 lat) złożył urząd. Jego następcy nie poniechali jednak kontynuowania dzieła. Abp Jan Suchywilk herbu Grzymała doprowadził do ukończenia budowy korpusu nawowego, a abp Bodzanta wyposażył gotycką katedrę w nowe ołtarze. W pierwszej połowie XV wieku, gdy arcybiskupem gnieźnieńskim był Mikołaj Trąba trwała budowa jednej z wież, kapitularza, skarbca oraz kaplic przy nawie południowej. Natomiast w drugiej połowie XV stulecia, za abp. Jakuba z Sienna na belce tęczowej zawisł potężny krucyfiks, a przed prezbiterium stanęło nowe mauzoleum św. Wojciecha, ukryte pod kamiennym baldachimem wspartym na kolumienkach i ozdobione marmurową płytą z podobizną męczennika, która wykonał rzeźbiarz Hans Brandt.

Lednica

Tysiąc lat temu na Ostrowie Lednickim, nad brzegami Jeziora Lednica, Mieszko I wybrał Chrystusa, przyjął chrzest i powstała Polska.

Od 1997 roku młodzież polska w tym samym miejscu również wybiera Chrystusa i powstaje nowy świat nadziei. Przygotowując Jubileusz Trzeciego Tysiąclecia akademickie środowisko związane z o. Janem Górą zbudowało Bramę w kształcie Ryby, aby przejść w Trzecie Tysiąclecie z nową świadomością przynależności do Chrystusa. 2 czerwca 1997 r. Jan Paweł II przeleciał nad lednickimi polami w helikopterze, pobłogosławił nas i przekazał swoje przesłanie. Stało się to punktem startowym dla całego ciągu spotkań i fundamentem Ruchu Lednickiego. Od tamtej chwili, w każdą pierwszą sobotę czerwca, na Pola Lednickie przybywa około 100 tys. młodych ludzi z Polski i całego świata.


Drukuj stronę Wstecz



OK
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.