Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa „Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa”

Komunikat Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

bp. Jerzego Mazura SVD

na XIX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Czcigodni bracia w kapłaństwie!
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!

Wszyscy kierowcy i użytkownicy dróg!

W dniach 22-29 lipca 2018 obchodzimy 19. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem „Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa”. Jego inicjatorem jest MIVA Polska pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W tym szczególnym czasie są podejmowane dwie ważne sprawy w naszym zaangażowaniu chrześcijańskim: jedna – w wymiarze misyjnym, skoncentrowana na pomocy polskim misjonarzom w zakupie środków transportu, druga – bezpieczne korzystanie ze środków transportu i duszpasterska troska i modlitwa o bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Perspektywa obecnego roku duszpasterskiego każe nam odkrywać rolę i obecność Ducha Świętego w naszym chrześcijańskim życiu i działaniu. Jego łaska i pomoc – uczy papież Franciszek w swojej Adhortacji Apostolskiej Gaudete et exultate – mobilizują do „wykonania kroku naprzód” i do „apostolskiej odwagi, abyśmy przekazywali Ewangelię innym i zrezygnowali z czynienia naszego życia chrześcijańskiego muzeum wspomnień”(GE 139). To Duch Święty czyni misjonarzy zdolnymi do aktywnego zaangażowania się w dzieło ewangelizacji świata. Wszyscy, którzy biorą udział w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr na środki transportu dla misjonarzy również „przykładają ręką” do ewangelizowania świata. Wdzięczność za szczęśliwe kilometry rozlewa się obfitością dobra i Bożej miłości na cały świat. To jest również owoc Ducha Świętego, mający tak bardzo konkretny wyraz, bo „Miłość Boża rozlana jest w sercach przez Ducha Świętego, który został nam dany”(Rz 5,5).

W ubiegłym roku dzięki tej akcji MIVA Polska przekazała pomoc na wiele pojazdów służących jako narzędzia pracy misyjnej: 48 samochodów terenowych i osobowych, 2 busów, ambulansu, traktora, 39 motocykli i motorowerów, 470 rowerów dla katechistów, 2 silników do łodzi i 2 łodzi motorowych, motolotni oraz 30 wózków dla niepełnosprawnych pod opieką misjonarzy. Łączna suma przekazana na te pojazdy wyniosła 2.775.517,52 zł. Pomoc powędrowała do misjonarzy w prawie 30 krajach, szczególnie w Afryce i Ameryce Południowej. Pojazdy te umożliwiają docieranie do ludzi i prowadzenie działalności misyjnej na rozległych terenach. Wraz z misjonarzami i wszystkimi powierzonymi ich opiece składam wyrazy szczerej wdzięczności Panu Bogu i wszystkim ofiarodawcom: kapłanom, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za przekazywaną pomoc.

Drodzy bracia i siostry!

Pomoc i łask i Ducha Świętego potrzebne są także wszystkim użytkownikom drogi. Jego dary takie jak dar mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności czy bojaźni Bożej pomagają również czuwać nad bezpieczeństwem własnym i innych podróżnych. Pomagają one tworzyć kulturę życzliwości i empatii na drodze, zachować właściwy umiar w korzystaniu z możliwości, jakie daje współczesna technika, dostosowując prędkość pojazdu do aktualnych potrzeb. Chronią życie ludzkie przed utratą spowodowaną bezmyślnością i nieodpowiedzialnymi zachowaniami. Zwracajmy się często do Ducha Świętego o pomoc, abyśmy potrafili mądrze i odpowiedzialnie używać naszych pojazdów i by stale towarzyszyła nam świadomość, że jesteśmy odpowiedzialni za siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Potrzebna jest nie tylko świadomość zagrożeń na naszych drogach, ale pozytywne działanie, zmiana niewłaściwych postaw wszystkich uczestników ruchu drogowego, większa troska o tzw. niechronionych użytkowników drogi, motocyklistów i rowerzystów, a zwłaszcza pieszych, którzy – jak podają statystyki policyjne – stanowią 1/3 wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce. Wszystko to pozwoli nam chronić życie ludzkie na drogach. Zachęcam do modlitwy za kierowców i o bezpieczeństwo na drodze.

Zwracam się też z prośbą o udział w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Okażmy Panu Bogu wdzięczność za wszystkie przebyte podróże i szczęśliwie przejechane kilometry, za Bożą opiekę podczas każdej podróży. Wraz z błogosławieństwem kierowców i ich pojazdów, proszę, aby każda wspólnota parafialna w Polsce zorganizowała odpowiednią zbiórkę na pojazdy misyjne, aby nie pozbawiać pomocy głosicieli Ewangelii w świecie. Niech nasza troska o bezpieczeństwo w podróżach i na drogach rodzi wdzięczność, która służy głoszeniu Ewangelii Chrystusa na krańcach świata. O nowych prośbach i potrzebach misjonarzy w zakresie środków transportu MIVA Polska informuje na stronie www.miva.pl oraz w przesłanych do parafii materiałach duszpasterskich na obchody XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Św. Krzysztofa.

Z mocą i miłością Ducha Świętego rozlaną w naszych sercach nieśmy razem Chrystusa ludziom na wszystkich kontynentach, w najdalszych zakątkach świata!

Przyzywając wstawiennictwa św. Krzysztofa i opieki Maryi, naszej Matki szczególnie nad kierowcami i podróżującymi, wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

+ Biskup Jerzy Mazur SVD
Pasterz diecezji ełckiej