Królowo Pokoju, módl się za nami

W dniach 22-27 września grupa naszych parafian wraz z Księdzem Proboszczem uczestniczyła w pielgrzymce do Medjugorie w Bośni i Hercegowinie.

Medjugorie to miejsce modlitwy pielgrzymów z całego świata. Będąc tam czuliśmy w sercu wielki pokój i obecność Matki Bożej – Królowej Pokoju. Modlitwy wieczorne: Msza św., różaniec, litania, koronka pokoju, modlitwa o uzdrowienie, adoracja Najświętszego Sakramentu jednoczyły nas w jednej wspólnocie Kościoła.

Droga wśród winnic doprowadziła nas do stóp Góry Podbrdo (Góry Objawień), skąd rozpoczęliśmy modlitwę różańcową w intencjach nam powierzonych. Na szczycie góry przy figurce Matki Bożej każdy na swój sposób otwierał się na łaskę Bożą, trwał w zadumie i kontemplacji.

Cudownym doświadczeniem było uczestniczenie w Drodze Krzyżowej na Górę Križevac, na którą wspinaliśmy się po kamienistym zboczu. Droga nie była łatwa, ale idąc z Chrystusem mogliśmy przeżyć Jego mękę od nowa. W Medjugoriu poznaliśmy młodych mężczyzn – byłych narkomanów ze Wspólnoty Cenacolo, którą założyła s. Elwira. Jej członkowie, którzy żyją wyłącznie z Opatrzności Bożej – darów ludzi dobrej woli, opowiedzieli nam jak można zmienić swoje życie, mimo licznych upadków.

Głęboko w sercu zapadła nam również wizyta w Matczynej Wiosce, którą założył o. Slavko Barbarić. Miejsce to powstało jako odpowiedź na tragedię sieroctwa spowodowanego wojną. Dzisiaj w wiosce tej objęte opieką są także dzieci z rozbitych rodzin i samotne matki.

Pobyt w Medjugorie, liczne świadectwa nawróceń oraz orędzia Matki Bożej uświadomiły nam jak ważne jest życie z Bogiem tu na ziemi.