Start Aktualności

„Błogosławiona Matko Niewidomych”. Hymn na beatyfikację matki Elżbiety Czackiej

Za Archidiecezją Warszawską udostępniamy tekst wraz z nutami oraz nagranie audio pieśni specjalnie przygotowanej na beatyfikację matki Elżbiety Róży Czackiej. Utwór pt. „Błogosławiona Matko Niewidomych” skomponowali Piotr Pałka i s. Damiana Laske FSK.

„Bądź światłem na naszych drogach, nasza Matko, módl się za nami” – słyszymy w refrenie hymnu beatyfikacji. – To ciągłe wołanie do matki, aby już jako błogosławiona była naszym przewodnikiem – mówi s. Damiana Laske FSK, autorka tekstu.

Hymn pokazuje matkę Czacką jako założycielkę zgromadzenia oraz dzieła Lasek, które tworzą pracownicy, siostry i niewidomi. Słowa pieśni, którą zatytułowano „Błogosławiona matko niewidomych” mają podwójny wymiar, ponieważ matka Czacka, to nie tylko przewodniczka osób niewidomych na ciele, ale również niewidomych na duchu.

Słowa hymnu „BŁOGOSŁAWIONA MATKO NIEWIDOMYCH”

Błogosławiona Matko niewidomych,
Oczami duszy w niebo zapatrzona,
Niesiesz nam światło, które pośród mroku
Drogę wskazuje dążącym ku Bogu.

Matko Elżbieto, do Ciebie wołamy,
Tyś wzorem dla nas, służebnico krzyża.
Umocnij wszystkich w miłości i prawdzie,
Niech świętość Twoja ku niebu nas zbliża.

Nasza Matko, módl się za nami.

Wszystko dla Boga czyniłaś w swym życiu,
Krzyż całodzienny złożyłaś Mu w darze.
Ubóstwo, czystość i wzór posłuszeństwa,
pozostawiłaś przez Boga wybranym.

Nasza Matko, módl się za nami.

Dziś zgromadzeni uczcijmy z radością
Życie poparte prawdziwym świadectwem.
Światłem niechaj będzie i drogowskazem
Dla niewidomych na duszy i ciele.

Chwała niech będzie Bogu Jedynemu,
On Królem naszym i naszą miłością.
On w tajemnicy Przenajświętszej Trójcy
Wiedzie nas wszystkich do pełni jedności. Amen.

– Taki jest też charyzmat naszego zgromadzenia, czyli troska o niewidomych na ciele, ale również niewidomych na duszy, czyli tak naprawdę wszystkich nas, którzy idziemy drogami codzienności do Pana Boga – tłumaczy siostra.

Na przygotowanym nagraniu hymn wykonały siostry, jedna osoba świecka i niewidoma, dlatego to dzieło Triuno, czyli „połączenie trzech nurtów na cześć Trójcy Przenajświętszej”. – Słyszymy to w ostatniej zwrotce hymnu „On w Tajemnicy Trójcy Przenajświętszej wiedzie nas do jedności” – mówi s. Laske. Nie przez przypadek ten fragment wspomina również o jedności. – Po Mszy św. mamy zawsze krótką modlitwę o jedność, ponieważ matka prosiła, abyśmy się modliły o jedność w Kościele, ale też między nami. Dlatego chciałam, aby to również wybrzmiało w tym hymnie – podkreśla.

Matka Elżbieta Czacka i kard. Stefan Wyszyński zostaną beatyfikowani 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej. Hymn zostanie odśpiewany po tym, gdy legat papieski kard. Marcello Semeraro promulguje papieski dekret beatyfikacyjny.