Start Aktualności

„Soli Deo”. Hymn beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego

Za Archidiecezją Warszawską udostępniamy tekst wraz z nutami oraz nagranie audio pieśni specjalnie przygotowanej na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego. Utwór pt. „Soli Deo” skomponowali bp Józef Zawitkowski i ks. prałat Wiesław Kądziela.

„Na trudne czasy – Prymasa Tysiąclecia – ojca i pasterza Opatrzność nam dała” – to słowa hymnu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Pieśń zostanie uroczyście odśpiewana tuż po tym, jak legat papieski kard. Marcello Semeraro, promulguje papieski dekret beatyfikacyjny po rozpoczęciu Mszy św. 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

SŁOWA PIEŚNI „SOLI DEO”

Soli Deo – Jedynemu Bogu

sł. bp Józef Zawitkowski, muz. ks. Wiesław Kądziela
(3.10.2019)

Ref.: Soli Deo, Jedynemu Bogu!
Moc i uwielbienie, potęga i chwała;
Na trudne czasy Prymasa Tysiąclecia,
Ojca i pasterza Opatrzność nam dała.

1. Bóg Cię sam przyodział w majestat i chwałę,
    Tyś Ducha Narodu ustrzegł w nas i wiarę
    I przeprowadziłeś przez czerwone morze,
    Mocą zawierzenia samej Matce Bożej.

2. Byłeś dla nas ojcem, pasterzem, obrońcą,
    Prymasem niezłomnym, wiernym aż do końca;
    Dosyć zła mówiłeś potężnym tyranom,
    U nas Nic nad Boga! Tutaj Bóg jest Panem!

3. Kiedy uwięzionym byłeś niewolnikiem,
    Twój wieczorny Apel był Ojczyzny krzykiem;
    By Kościół był wolny, rodacy wiernymi,
    Toś sam siebie oddał w niewolę Maryi.

4. Dzieci Boże, teraz uwierzcie mi, proszę,
    Kocham Polskę więcej niźli własne serce;
    Przyjdź więc teraz, Ojcze, stań po naszej stronie,
    Przeprowadź przez morze, Naród weź w obronę.

Pieśń powstała w październiku 2019 roku, w czasie, gdy Stolica Apostolska ogłosiła datę beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w czerwcu 2020 roku. Do beatyfikacji w tamtym terminie nie doszło z powodu pandemii.

Pieśń jest upleciona z cytatów samego kard. Wyszyńskiego, jak i cytatów o nim – m. in. św. Jana Pawła II. Tytuł i refren przywołują zawołanie biskupie Prymasa Tysiąclecia: Soli Deo – Jedynemu Bogu. Jeśli chodzi o muzykę, nawet niewprawne ucho słuchacza znajdzie w dostojnej pieśni pewne podobieństwo melodyczne z najstarszą polską pieśnią „Bogurodzica”.

Słowa napisał nieżyjący już biskup i poeta, bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy diecezji łowickiej, autor wielu współczesnych pieśni kościelnych. Bp Zawitkowski nie doczekał beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, zmarł w 2020 roku.

Muzykę skomponował ks. Wiesław Kądziela, to również znany polski autor pieśni kościelnych, muzyk i kompozytor. – Ks. Kądziela jest bardzo doświadczonym kompozytorem i potrafił dobrze oddać klimat czasów posługiwania Kościołowi Prymasa Tysiąclecia. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Wyszyńskiego, więc mamy tu szczególny związek emocjonalny – mówi ks. dr Piotr Markisz, przewodniczący komisji muzycznej przy Komitecie Beatyfikacyjnym.

Podczas beatyfikacji, po ogłoszeniu nowych błogosławionych, pieśń wykonają chór i orkiestra. – Ale w taki sposób, aby wszyscy mogli włączyć się w śpiewanie. – zastrzega ks. Markisz.

Do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej (której pieśń beatyfikacyjna również niebawem zostanie zaprezentowana) pozostały ponad dwa miesiące. To dobry czas, by we wszystkich parafiach w Polsce księża oraz organiści zapoznawali wiernych z pieśnią. – Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego to wydarzenie rangi ogólnopolskiej.  Ważne, aby wszyscy zapoznali się z pieśnią wcześniej i mogli się włączać we wspólne śpiewanie, nawet jeśli nie będą uczestniczyli w samej uroczystości. – apeluje ks. Markisz.